Kom forbi Farum Vin på Farum Bytorv fredag 9. maj hvor de sammen med Bo Nygaard Larsen fra det prisbelønnede danske destilleri Stauning Whisky står klar til en uformel snak om smage, pot-stills produktion, innovativ dansk whisky og udskænkning og GRATIS smagning.
Stauning Whisky er en autentisk og innovativ whisky, der produceres i Stauning ved Skjern i Vestjylland. Hos Stauning Whisky er whisky aldrig bare et produkt, men også en historie. Dét kan smages i hver flaske whisky, hvor noterne af den vilde vestjyske natur og den store kærlighed til de lokale råvarer står tydeligt frem. Alle Stauning Whiskys produkter er gulvmaltet på dansk byg og rug og destilleret på 24 små kobber pot-stills - en unik fremstillingsmåde, der giver en enestående smagsoplevelse.
Det, der startede som et passionsprojekt blandt ni whiskyelskende venner, er i dag et internationalt, anerkendt og prisvindende dansk whisky brand.
Kom forbi Farum Vin til en whiskysnak og GRATIS smagning fredag 9. maj kl. 15.00 til 18.00.